O odwracaniu kota ogonem, albo robieniu w balona
Zapraszam Państwa do uciesznej, a jednocześnie pouczającej zabawy, choć niektórym może być potem przykro, że zostali zrobieni w balona. Udział w zabawie odbywa się na własną odpowiedzialność Trochę czytania będzie, ale zabawa gwarantowana.
Proszę uważnie przeczytać poniższy fragment:
„Pieniędzy dla samorządu nie pozyskuje się zza biurka. Dlatego silna delegacja województwa pojechała do Włoch, gdzie w Parmie zakończyło się Zgromadzenie Ogólne sieci Cittasow.
Warto podkreślić, że dzięki ponadlokalnemu programowi rewitalizacji Cittaslow, Górowo Iławeckie zrealizowało i realizuje inwestycje miejskie za ponad 12 milionów złotych. To dlatego miasto jest mocno reprezentowane na zgromadzeniu.”
W pierwszej chwili pomyśleli Państwo: „Sieć Cittaslow daje/dała nam 12 milionów, więc koniecznie trzeba było się pojawić tam silną ekipą”. Prawda?
Niestety to fałsz! Udowodnię to.
Po pierwsze, co to jest: „ponadlokalny program rewitalizacji Cittaslow” ? Czy to program realizowany przez włoskie stowarzyszenie Cittaslow, w ramach którego rozdaje się miliony?
Nie, proszę Państwa.
Polskie Cittaslow wyjaśnia na swojej stronie:
„[..] Stowarzyszenie [Polskie miasta Cittaslow] jest obecnie partnerem Województwa Warmińsko-Mazurskiego w zakresie realizacji Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji sieci miast Cittaslow w województwie warmińsko-mazurskim współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2014-2020.”
(https://cittaslowpolska.pl/index.php/pl/o-nas)
Czyli to nie stowarzyszenie Cittaslow dało nam 12 milionów. Dostaliśmy je z Uni Europejskiej. Przynależność do sieci ułatwiła, dzięki porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim, ich pozyskanie, gdyż odbywało się to trybie pozakonkursowym. Powtarzam: pieniądze dała Unia, a nie Cittaslow.
Przeanalizujmy teraz wypowiedź burmistrza Kostki związaną z wyjazdem do Parmy:
„ – By zabiegać o takie pieniądze, trzeba uczestniczyć w spotkaniach, gdzie decyduje się o ich podziale. [..] — podkreśla Jacek Kostka.”
Skoro pieniądze nie są od Cittaslow a z Unii, to o jakich dzielonych pieniądzach myśli burmistrz Kostka? O czym decyduje się na zgromadzeniu ogólnym Cittaslow we Włoszech?
Międzynarodowy statut Cittaslow jasno to określa (link do niego umieszczam pod artykułem):
„Międzynarodowe Zgromadzenie obraduje nad wspólnymi strategiami, międzynarodowymi działaniami promocyjnymi oraz problemami międzynarodowej koordynacji.” (Art.16 – str 12)
Zajmuje się także zatwierdzeniem budżetu i sprawozdaniami finansowymi, czyli wszystkim, czym zajmują walne zgromadzenia stowarzyszeń/fundacji.
– Czepiacie się Wolański, pewnie dzielą jakieś pieniądze i coś nam skapnie! – zaprotestuje ktoś.
Zabawmy się więc w księgowych, chwyćmy kalkulatory i spróbujmy oszacować pieniądze, jakimi może dysponować Cittaslow.
Stowarzyszenie utrzymuje się z opłat wpisowych i rocznych wpłat członkowskich, darowizn, datków i zapisów. A także: „ewentualnych wpłat instytucji publicznych i prywatnych [..] przychodów pochodzących z projektów, za świadczone usługi dla członków i nie członków oraz z działalności gospodarczej i handlowej”.
Ile tego może być?
Składka członkowska waha się od 600 Euro (miasto poniżej 1000 mieszkańców) do 3.500 Euro (powyżej 30 tys. mieszkańców). Żeby nie być posądzonym o złośliwość, założę, że mamy do czynienia z samymi, największymi miastami.
Aktualnie jest 291 miast, zatem: 291 * 3.500 → 1.018.500 euro → 4 519 084,50 złotych
Do tego dochodzą wpłaty za wpisowe i te inne, wspomniane w statucie wpływy. Myślę, że więcej do rozdysponowania (podkreślam: to baaardzo zawyżone oszacowanie!) niż 10 milionów złotych polskich nie ma.
Aha! Rozumiem teraz, dlaczego z burmistrzem pojechała tak liczna świta!
Cytat: „Na czele górowskiej delegacji stoi Andrzej Worobiec, sekretarz miasta pełniący jednocześnie funkcję pełnomocnika do spraw Cittaslow, towarzyszy mu Sylwia Rosochacka, dyrektor Ośrodek Kultury w Górowie Iławeckim oraz skarbnik Edyta Jarmoluk. Górowska delegacja jest dobrze przygotowana do mocnego zaakcentowania swojej obecności. Sylwia Rosochacka przedstawiła delegatom z całego świata prezentację dotyczącą zrealizowanego remontu Ośrodka Kultury, który otrzymał ponad 5 milionów złotych dofinansowanie dzięki przynależności do stowarzyszenia Cittaslow.”
Wyrwać połowę (5 milionów) z 10-milionowego rocznego budżetu stowarzyszenia, to jest mistrzostwo świata! Zastanawiam się, jak oni to zrobili? Polacy (37 miast) mają łącznie 12 % głosów w zgromadzeniu ogólnym. Jak udało im się przekonać pozostałych delegatów, aby połowę rocznego budżetu poświęcili na nasz Ośrodek Kultury??? OK, Włochów i delegacje z innych krajów da się, z trudem, bo z trudem, jakoś przekonać, ale pozostałych Polaków??? To już sukces na skalę wszechświata
Koniec żartów mili Państwo.
Pieniędzy nie dało Cittaslow, bo nie po to stworzono to stowarzyszenie, by miało rozdzielać jakieś fundusze. Stwierdzenie, że trzeba tam być i to silną ekipą, bo decyduje się tam o ich podziale, jest (celowym?) wprowadzaniem w błąd. Nie tam decyduje się o podziale unijnych funduszy.
Oczywiście w Cittaslow trzeba być, bo przy podziale kolejnych pieniędzy, pomoże to w ich pozyskaniu. Zapisano to w nowym programie pt. „Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata
2021-2027”.
Składka członkowska w przypadku Górowa jest niewielka (750 Euro rocznie). Dopóki będziemy ją płacić i pokazywać się na obowiązkowych spotkaniach, to CittaSlow nas nie wyrzucą.
Dobrze, że burmistrz do Parmy pojechał, ale wizyta pozostałych urzędników wraz z osobami towarzyszącymi, łącznie osiem osób, jako generująca niepotrzebne koszta, była po prostu zbędna. A kto za to zapłacił? My wszyscy!
W roku 2022 podróże związane z przynależnością do Międzynarodowego Stowarzyszenia kosztowały nas, cytuje odpowiedź ratusza: „[..] 5019,89 zł za bilety oraz 4114,76 zł za wyżywienie i noclegi”. W tym roku będzie to pewne znacznie większa kwota. Ile, tego dowiem się za dwa tygodnie z kawałkiem.
W następnym artykule (ten i tak już jest stanowczo za długi) ujawnię Państwu całą prawdę związaną z wyborem burmistrz Kostki na Presidente Vicario, czyli wiceprezydenta stowarzyszenia, a po polsku po prostu wiceprezesa.
Wojciech Wolański
—–
Cytaty z : (https://nowinybartoszyce.pl/…/przedstawiciel…/1083286)
Statut Cittaslow: https://www.cittaslow.org/…/nuovo_statuto_cittaslow_en…
Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur (FEWiM) na lata 2021-2027: